Pędraki szkodzą trawnikom
W naszym środowisku istnieją owady, czasem nawet te pod ochroną, które w początkowej fazie rozwoju, gdy są jeszcze larwami, bywają bardzo szkodliwe dla naszych trawników. Larwy te, zwane pędrakami, żyją w glebie, w próchniejącym drewnie, a nawet w kale zwierząt roślinożernych.
Gdy z jaj owadów złożonych w glebie wylęgają się larwy, rozpoczyna się ich żerowanie, co powoduje podgryzanie korzeni trawy, którymi się żywią. Głodne larwy podgryzają korzenie nie tylko trawy, niektóre z nich lubują się w burakach, ziemniakach czy też w lnie. Trawniki, w których żerują pędraki, zaczynają przybierać nieładną, najpierw żółtą, a potem brunatną barwę z powodu obumierania trawy.
O jakich owadach mowa? Głównie jest to rohatyniec nosorożec, chrabąszcz majowy, guniak czerwczyk czy też skądinąd przepiękny jelonek rogacz, który z wielu powodów został w Polsce prawie doszczętnie wytępiony, z racji czego jest obecnie gatunkiem chronionym.
Owady te w poszukiwaniu miejsca na złożenie jaj w ogrodzie, wybierają niestety miejsca, gdzie rośnie dużo zdrowych, dobrze odżywionych roślin. Nic więc dziwnego, że upodobały sobie trawniki, zwłaszcza te zadbane, gdzie jest dużo pokarmu dla przyszłego potomstwa.
Jak rozpoznać, że to właśnie szkodliwy pędrak? Jest on gruby, biały, wygięty, przybierający literę C. Ma dobrze rozwinięte odnóża tułowiowe oraz twardą, brązową głowę z silnym aparatem gryzącym, który tak sprawnie podgryza od spodu nasze rośliny. Na szczęście pędraki są nieruchawe, więc jeśli rozkopując ziemię trafimy ja takiego osobnika, bez problemu możemy się z nim rozprawić.