Ogórek meksykański na polskiej ziemi
Ogórek meksykański, jak wskazuje nazwa, pochodzi z Meksyku. To filigranowe warzywko, znane też pod nazwą cucamelon lub mysi melon, mimo egzotycznego pochodzenia, doskonale radzi sobie w polskim klimacie, dzięki czemu i my możemy uprawiać go w ogrodzie, aby jesienią poznać jego smak.
Sandiita, czyli w języku hiszpańskim „mały arbuz” to trafna nazwa biorąc pod uwagę wygląd owoców. Ich smak natomiast jest absolutnie ogórkowy. Można więc rzec, że to miniaturka arbuza o smaku ogórka. Choć ogórek meksykański po raz pierwszy został opisany naukowo już w 1866 roku – przez francuskiego botanika Charles Victor Naudin, to jednak u nas jeszcze do niedawna był nieznaną większości ciekawostką, o której można było poczytać tu i ówdzie.
Jak uprawiać mysi melon?
Na szczęście od niedawna można już kupić przez internet nasiona ogórka meksykańskiego i z dużym powodzeniem uprawiać go na polskiej ziemi – dokładnie tak samo jak nasz swojski ogórek gruntowy. Można powiedzieć, że właściwie jest on jeszcze łatwiejszy w uprawie, niż nasz tradycyjny ogórek, ponieważ ten meksykański jest odporny na szkodniki oraz na suszę. Oczywiście regularne podlewanie w bezdeszczowym okresie zapewnieni bardziej obfite owocowanie i lepszą kondycję pnączy. Neutralne pH gleby pomiędzy 6,0 a 7,5 jest dla mysiego melona najlepsze, jednak nie jest on kapryśny i będzie rósł na każdej umiarkowanie żyznej, przepuszczalnej glebie.
Drobniutkie nasiona cucamelona wysiewamy do gruntu po ostatnich majowych przymrozkach, zapewniając roślinie słoneczne i bezwietrzne stanowisko oraz pionowe podpory, po których delikatne pnącza ogórka będą mogły piąć się swobodnie.
Mysi melon jest rośliną jednopienną, wytwarzającą zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty na tej samej roślinie, przy czym owoce wytwarzają się na bazie żeńskiego kwiatu. Kwiaty ogórka meksykańskiego są żółte, małe, o średnicy około czterech milimetrów. Owalne owoce wielkości winogron, o gładkiej, zielonej skórce z jasnymi cętkami, dojrzewają pod koniec lata. Warto zbierać je regularnie, dzięki czemu pnącza będą wytwarzać do późnej jesieni nowe kwiaty i owoce.
Cucamelon w kuchni
Malutkie owoce są bardzo wdzięcznym składnikiem różnych dań. Mogą być spożywane dokładnie w taki sam sposób jak tradycyjne ogórki, czyli na surowo – dodawane do sałatek, nabijane z innymi składnikami na wykałaczki jako popularne „koreczki” czy też dodawane do napoi lub drinków alkoholowych. Ogórki meksykańskie można też blanszować, smażyć lub marynować, przygotowując zapasy na zimę w postaci marynowanych wieloskładnikowych sałatek warzywnych, malutkich korniszonków czy też pikli.